úterý 13. prosince 2011

Střípky z Vídně

History of fashion advertisement 
          As I said before, Vienna the city of my dreams where I lived through my childhood and with which I have many special memories. We went there for three days for a art trip although we changed it a little into a shopping trip. You've seen that in the previous post, where new in post will be soon. 
We visited a very beautiful art exhibition in Albertina on Margritte a s surrealist painter. I enjoyed looking at his work since surrealist and dadaistic painting have something more inside them than a painting of a reality. By taking a inspiration from Freud and looking on the psychoanalytic skills and dreams I feel that the paintings are much more deeper than a realistic painting which is for me boring. But Gabi has a different opinion. 
          The next stop was a fashion photography exhibition in Museum quarter where the picture from above comes from. The next stop were christmas markets, shops, restaurants and so on. I deeply recommend a short before christmas trip, the lights of the city are simply gorgeous. 

Jak už jsem psala v předešlém postu, Vídeň, město mých snů, kde jsem bydlela celé dětsví a ke kterému navazuje tolik nezapomenutelných vzpomínek. Byla jsme tam na třídenní artistický trip nicméně jsme ho trošku modifikovali na nákupní výlet, jak asi bylo vidět v předešlém postu. Navštívili jsme plno zajímavých exibicí, kde mezi jednu patřil Magritte, surrealistický umělec. Naplňovalo mě se dívat na jeho díla jelikož mi přijde, že surrealistické a dadaistické umění má větší smysl než nudné kreslení reality. Berou inspiraci of Freuda, že si hrají s psychoanalýzou a se sny a příjde mi, že tam je mnohem hlubší cíl než má jakýkoliv realistický obraz. Ale Gabi má jiný názor. 
            Další zastávka byla exibice módní fotografie v Museum Quartiery, kde je byla pořízena tato první fotka. K dalším zastávkám patřili vánoční trhy, obchody, restaurace a tak dále. Vřele doporučuji krátký trip před vánocema jelikož ty světla co osvětlují Víděň jsou prostě nádherný. 
Lomo

2 komentáře:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...