pátek 20. ledna 2012

Favourite scarfEveryone has a favourite scarf which they wear all the time. For me it is this one, bought by my mother two or three years ago. Before I thought it was too colorful, too big and the design was awful, now I can't stop wearing it. Especially when you have a dull piece of clothing (like a white sweater) it lightens it up and suddenly it gives your look a completely different measure. Do you prefer warm long scarfs or silk scarfs?

Každý má oblíbenou šálu nebo šátek, který nosí pořád. Pro mě, je to tento šátek, který koupila máma před dvěma až tři lety. Dřív jsem si myslela, že je moc barevný, velký a celkově vzory, že jsou otřesné. Teď ho nemůžu přestat nosit. Hlavně když máte nudný kousek oblečení (jako bílý svetr), tak vám takový šátek celý outfit oživí. Preferujete teplé dlouhé šály nebo radši hedvábné šátky?

Grand Restaurant Festival is in a full swing, includes 63 restaurants all over the Czech Republic. You can choose between 1 course menu to 3 courses menu accompanied by a glass of wine and a mineral water. We chose restaurant V Zátiší for today's evening dinner and Im so looking forward the delicious food. Did you also visit any of these restaurants during or before the Grand Festival?:)

Grand Restaurant Festival je v plném proudu, tentokrát obsahuje 63 restaurací po celé České Republice. Můžete si vybrat 1 chodové menu až 3 chodové, doplněné skleničkou vína a minerálky. My jsme si vybrali restauraci V Zátiší pro dnešní večer a já se nemůžu dočkat. Navštívili jste také nějakou z těhto vybraných restaurací ať už před nebo během Festivalu?:)

3 komentáře:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...