úterý 21. června 2011

Donatella Versace for H&M

'I'm going to do iconic Versace pieces of iconic Versace moments. I'm very happy to share it. Of course there's going to be pring, of course there's going to be leather and of course there's going to be studs. It will be gold, glamorous, exciting and rock'n'roll.'  said Donatella Versace yesterday after the announcement of the co-operation leaked out. The pieces they're going to do for H&M will be from past since 1978 until the recent present. The typical, iconic as Donatella Versace stated, were chosen from the collections and will be available in 300 stores all over the world and on-line. 40 pieces of clothes for women and 20 for men will be available on 17th November.  Let's hope they will get to Prague's stores. 

Včera po předhlídce pánské kolekce bylo oznámena spolupráce H&M s Donatellou Versace. Z tiskové zprávy je nám zatím známo, že kousky, které se objeví v řetězci H&M budou z minulosti od roku 1978 až do letoštních kolekcí. Máme se na co těšit, dámská kolekce bude obsahovat 40 kousků, z barevných potisků, cvočků a kůže. Bude se jednat hlavně o večerní šaty a elegantní doplňky obsahující vysoké podpatky a zlato. Pánská kolekce se bude skládat z 20 kousků a obsahovat i perfektní večerní saka. Vše bude k dostání od 17. listopadu v 300 obchodech H&M po celém světe a on-line.
One of the Versace for H&M pieces worn by Donatella herself. 

"Versace is one of the most important brands of recent times and their collection for H&M will be glamorous and flamboyant - everything Versace stands for," said the creative advisor of H&M. 

'Versace je jedna z nejdůležitějších značek současnosti a jejich kolekce pro H&M bude okouzlující a okázalá - jako všechno co Versace je,' řekla tvůrčí poradkyně H&M.
Will the collection gain a space in your closet?
Získá si kolekce místo ve vašem šatníku? :)


1 komentář:

  1. Ráda bych získala nějaké šaty, ale asi to bude přeci jenom nad moje momentální rozpočty. Ach ta zatracená stovka.

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...