neděle 9. října 2011

White rosses on the black background - Miss Sixty


Ráno před designblokem jsme si s Gábi trošku vylepšily focením. Šli jsme k Vysočanskému nádraží, kde je v podchodech taková tajemná atmosféra. Byla už docela zima, a proto nezapomeňte na naši GIVEAWAY. Nicméně jsem v Řecku ještě sehnala zimní Miss Sixty šaty, které si mě získaly. Teď na ně přišla ta pravá chvíle, protože se dají nosit, když není teplo, ale ani není zima, takže 13 stupňů je ideálních. Bílé květiny na černém pozadí a pásek, proč ne? Také jsem byla ve středu na menších nákupech v Zaře a vřele doporučuju, abyste se taky stavily, protože tato kolekce stojí za to! Stejně tak jako plno kolekcí podzim-zima. Tento začátek roku mi přijde obecně docela nabušený co se týče množství ale i kvality módních přehlídek. Například Chanel nebo Burberry, včera jsem taky viděla přenos z přehlídky od Blanky Matragi a musím uznat, že šaty co tato žena navrhuje, jsou užásné a unikátní. Je vidět, že má skvělý přístup k látkám a je jenom smutné, že člověk musí odjet se proslavit do zahraničí, kde navrhovala šaty princeznám a pak po několika letech i sklízet slávu tady v Čechách. Opravdu velkou poklonu. Také otevřela nový boutique vedle prašné brány, tak se tam určitě skočte podívat na třeba nějakou inspiraci na plesové šaty. 


The  friday morning was improved by some photography. We went to the Vysocany train station with creep-ish atmosphere. The weather is already quite cool so don't forget our GIVEAWAY. Nevermind when I was in Greece I bought Miss Sixty winter dress, which I fell in love with immediately. Now it is the right time for them since you can wear them when it is not hot but neither cold, so the 13 degrees is ideal. White roses on black background and a black belt, why not? On wendsday I also went for smaller shopping to zara and I advice you to go check it since this season the clothes is worth it! There are also many other collections from different brands that are perfect this season. This beginning of the year is overall very well held when we look on the quantity but also quality of the fashion shows. For example Chanel or Burberry, yesterday I also saw the show of Blanka Matragi and I must say that the dress she designs are equisite and unique and simply perfect. We can see that she has an excellent access to fabrics and it is only dissapointing to see that an artist has to leave to foreign countries to become known. There she had designed dress for princesses and than after comming back to Czech Republic she has been accepted with fame. Really a large compliment from my side. She also openned a new boutique next to prašna brána. You should check it out for some new isnpiration for dresses for the upcomming balls. 

Miss Sixty Dress & Belt - H&M bracelets

9 komentářů:

 1. hey girly, you´re such a cutie!

  OdpovědětVymazat
 2. ty šaty jsou opravdu okouzlující:)
  + hrozně se mi líbí tvé pihy!!

  OdpovědětVymazat
 3. I'm so in love with your blogging-style dear, really unique and lovely post :))

  one thing, could you please please do me a favour and vote for me by liking my photo on this link :)

  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150310737991219&set=a.10150310737876219.336775.304442071218&type=1&theater

  It really means a lot to me :) puss puss and huggs from <3 <3

  combo-monster.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 4. Strašně se mi líbí ten pásek, dohromady prostě bomba ;)

  OdpovědětVymazat
 5. what a beautiful dress... you're so sexy!


  PS: you can win a bag of your choice by joining my giveaway --> VOTE 4 me & WIN a Bag

  It’s a GIRL Thing

  OdpovědětVymazat
 6. Hello there, You've done a fantastic job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I'm sure they'll be benefited from this website.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...